Blog

Minikube – Kubernetes na laptopie

Rozpoczęcie przygody / nauki Kubernetes z powodzeniem można rozpocząć na zwykłym laptopie. Na podstawie instrukcji instalacji Kubernetes oraz instalacji Docker CE przygotowałem poniżej spis kroków wraz z komendami dla systemu Debian potrzebnych do zestawienia środowiska Kubernetes na swoim komputerze.  

Czytaj dalej „Minikube – Kubernetes na laptopie”

GIT – zmiana autora dla wielu commit’ów

Jeśli omyłkowo zapisaliście zmiany w GIT z nieprawidłowymi ustawieniami autora, to istnieje prosty sposób na ich zmianę nie tylko lokalnie, ale również na zdalnym repozytorium. Poniżej przykład 2 komend, za pomocą których wszystkie commit’y po 40e8b607d395f1a8a8f9711fd3aa3d7f04361ac1 będą mieć innego autora:

git rebase -i 40e8b607d395f1a8a8f9711fd3aa3d7f04361ac1 -x "git commit --amend --author='Sebastian Czech <sebaczech@gmail.com>'"

git push --force origin master

Obietnice w JavaScript

Obietnice w JavaScript powstały, by ułatwić pracę z kodem asynchronicznym, który często jest stosowany ze względu na jednowątkowość w JavaScript. Jeśli zatem jesteście na etapie nauki obietnic, polecam ciekawe narzędzie Promise visualization playground for the adventurous, które ułatwi zrozumienie zasad ich działania, a także pozwoli zobrazować kod obietnic. Jeśli znacie inne ciekawe narzędzia do nauki tej technologii, podzielcie się proszę tą informacją w komentarzach do tego posta.

Git commit – jak dobrze napisać komunikat ?

W trakcie stypendium i programu Nanodegree w specjalności Mobile Web Specialist jeden z modułów kursu dotyczył kontroli systemu wersji Git i komunikatów umieszczanych przy kolejnych wersjach oprogramowania. Zbiór zaleceń trenerów można znaleźć na Udacity Git Style Guide. Poniżej przedstawię kilka z nich, które wykorzystuje na co dzień. Czytaj dalej „Git commit – jak dobrze napisać komunikat ?”

Progressive Web Apps

W ostatnich miesiącach popularność PWA (Progressive Web App) jest coraz większa, co wynika z tego, że częściej używamy urządzeń mobilnych niż komputerów, a także z tego, że najczęściej używamy przeglądarki zamiast natywnych aplikacji mobilnych. Czym tak naprawdę jest jednak PWA? Gdzie można znaleźć warte przeczytania materiały na temat PWA? Czytaj dalej „Progressive Web Apps”

Arduino – migająca dioda – kod programu

Rozpoczynając przygodę z Arduino, warto korzystać z wielu dostępnych tutoriali, tym bardziej, że jest wiele materiałów również po polsku m.in. w serwsie Forbot. Jednym z prostych programów „na początek”, który pozwala zbudować coś szybko co można zobaczyć, jest np. program, który włącza i wyłącza diodę. Czytaj dalej „Arduino – migająca dioda – kod programu”

Automatyzacja zadań z Ansible (cz. 2)

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiłem na swoim blogu post na temat instalacji Ansible i jego podstawowej konfiguracji. Znając podstawy Ansible czas zapoznać się z bardziej zaawansowanymi operacjami, które przedstawiłem poniżej razem z przykładami komend i kodu w Ansible, w tym również operacje wykorzystujące dodatkowe narzędzia takie jak Anisble Galaxy. Czytaj dalej „Automatyzacja zadań z Ansible (cz. 2)”