Kubernetes – instalacja na lokalnym komputerze

Przygodę z Kubernetes warto zacząć nie tylko oglądając tutoriale na YouTube, ale próbując samodzielnie uruchomić klaster na lokalnym komputerze. W poniższym artykule proponuje 2 rozwiązania – minikube oraz kubespray.

Minikube

Kilka miesięcy temu opublikowany został na blog wpis na temat samodzielnej instalacji Kubernetes za pomocą minikube. Szczegółowe informacje na temat rozwiązania można znaleźć na oficjalnej stronie. Klaster uruchomiony za pomocą minikube może posiadać m.in. LoadBalancer czy NodePorts. Zarządzanie samym klastrem odbywa się z poziomu linii poleceń. Co ciekawe istnieje szereg dodatków, które można w prosty sposób doinstalować do klastra. 

Kubespray

Kubespray jest rozwiązanie wykorzystującym Ansible do instalacji Kubernetes. Szczegółowe informacje na temat rozwiązania można znaleźć na oficjalnej stronie. Instalacja realizowana jest w kilku krokach – pobranie odpowiednich pakietów w Python, przygotowanie plików konfiguracyjnych inventory oraz uruchomienie playbook’a Ansible. Samo rozwiązanie jest często porównywane do KOPS czy Kubeadm, jednak zaletą Kubespray jest, że playbook’i znaczącą upraszczają próg wejścia do Kubernetes, nie wymagają, by wszystkie pliki konfiguracyjne przygotować samodzielnie jak dla Kubeadm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.