UML jako kod – darmowe narzędzia

W architekturze oprogramowania bardzo często stosuje się diagramy UML (ang. Unified Modeling Language) do modelowania przypadków użycia, funkcji czy sekwencji między komponentami. W czasach, gdy dążymy do tego, by nie tylko sam kod źródłowy wersjonować, ale traktować konfigurację środowiska (urządzeń) jako kod, naturalnym wydaje się również podejście do diagramów UML jak do kodu.

PlantUML

Jednym z popularnych narzędzi pozwalających budować diagram UML w postaci kodu jest PlantUML, którego możemy używać online w przeglądarce lub pobrać program w postaci JAR, który na podstawie kodu wygeneruje PDF czy PNG. Takie rozwiązanie pozwoli na budować każdorazowo diagramy UML, gdy budujemy kod naszej aplikacji. Możemy również taki krok dodać również do procesu CI/CD. 

WebSequenceDiagram

Innym, popularnym narzędzie podobnego typu jest WebSequenceDiagram, w którym również diagram budujemy w postaci kodu. Narzędzie dostępne jest w wersji darmowej oraz płatnej, zawierających wiele dodatkowych elementów takich jak więcej typów diagramów czy brak loga w generowanym pliku PNG. W odróżnieniu do PlantUML nie można pobrać programu w postaci JAR lub innego binarnego pliku, natomiast jest dostępne API, za pomocą które wygenerujemy z kodu diagramu plik PDF czy PNG. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.