SLAX – kieszonkowy system operacyjny

System operacyjny Linux stał się niezwykle popularnym system operacyjnym pracującym na wielu różnego rodzaju urządzeniach – począwszy od serwerów i kończąc na dystrybucjach live instalowanych np. na pendrive’ach. Co ciekawe właśnie na przenośnych pamięciach USB można nie tylko zainstalować wspomniane dystrybucje live, lecz również przenośny system operacyjnym, na którym modyfikowane dane będą zapisywane, co w niektórych przypadkach jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Przykładem takiego rozwiązania jest SLAX – kieszonkowy system operacyjny.

Instalacja

Celem zainstalowania SLAX na tzw. pendrive należy:

  • pobrać obraz z oficjalnej strony SLAX,
  • przygotować wcześniej pendrive formatując go np. do ext4,
  • rozpakować zawartość archiwum ZIP na pendrive – powinien zostać utworzony katalog /slax,
  • przejść na pendrive do katalogu /slax/boot/ i uruchomić skrypt bootinst.bat (w systemie Windows) lub bootinst.sh (w systemie Linux),
  • uruchomić ponownie komputer pamiętając, by przy jego startowaniu wyzwolić menu wyboru z listą urządzeń, z którego zostanie uruchomiony system operacyjny.

Dodatkowe aplikacje

Standardowa  dystrybucja SLAX zawiera podstawowe narzędzia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowe aplikacje doinstalować. W SLAX każdy dodatkowy program instalowany jest jako moduł. Instalację modułów można realizować offline kopiując pobrany ze strony slax.org plik z rozszerzeniem sb do katalogu /slax/modules/ na pendrive.

Wnioski

SLAX jest ciekawym rozwiązaniem, który pozwala nie tylko uruchomić Linux’a z pendrive, ale przede wszystkim zapisać zmienione dane i pliki, co pozwala efekty swojej pracy przenosić ze sobą na pendrive. Jedyną wadą opisywanego rozwiązania jest wydajność, które niestety na moim pendrive nie była zbyt wysoka (testowałem SLAX na 2 różnych komputerach) – interfejs graficzny często na krótką chwilę się zamrażał, jednak jeśli nie jest to dla nas problemem, to z całą pewnością w niektórych zastosowaniach SLAX będzie dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.