Instalacja ownCloud – dysk w chmurze

Przechowywanie danych w prywatnej przestrzeni w Internecie czy też możliwość synchronizacji plików między komputerem, tabletem czy smartfonem w dzisiejszych czasach jest coraz popularniejsze. W Internecie dostępnych jest wiele usług takich jak Dropbox, iCloud czy też Dysk Google, które z reguły oferują na początek określoną liczbę GB bezpłatnie. Nie zawsze jednak chcemy korzystać z takich usług, dlatego niektórzy decydują się na własny dysk w chmurze, który szybko można zainstalować np. na własnym hostingu.

W moim przypadku na własnym serwerze hostingowym zdecydowałem się na instalację popularnego rozwiązania ownCloud, dla którego dostępne są aplikacje do komputera z systemem operacyjnym OS X czy Windows, a także aplikacje mobilne na platformy Android czy iOS. Instalacja składa się z 5 kroków opisanych w instrukcji. W przypadku serwera hostingowego po skopiowaniu na serwer pliku setup-owncloud.php, a następnie uruchomienia go w przeglądarce i podążaniu wg instrukcji na ekranie własna chmura zostanie zainstalowana. W przypadku niektórych serwerów, by móc pliki dodawać, usuwać czy modyfikować, będzie konieczne modyfikacja pliku .htaccess, do którego na samym końcu należy dodać:


<Limit GET POST>
order allow,deny
allow from all
</Limit>
<Limit PUT DELETE>
order allow,deny
allow from all
</Limit>

Na poniższych zrzutach ekranu można zobaczyć interfejs ownCloud w przeglądarce internetowej, a także zainstalowanego klienta w systemie OS X:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.